[autor wpisu] [79.185.38.*]: https://tvn24.pl/kielce/swietokrzyski-park-narodowy-odzyska-lysa-gore-wyrwana-z-jego-granic-przez-rzad-pis-ale-powiekszenia-nie-bedzie-st8292358
Marek Żaliński [88.220.92.*]: Piotr Godlewski przypomniał o remoncie budynku BGK na rogu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich. Szczegóły opisuje dzisiejsza (08.02.2023) Wyborcza. We wnętrzach pięć rodzajów marmurów (wapieni) kieleckich: z Bolechowic, Zelejowej, Szewców, Morawicy i Dębnika (to już właściwie Krakowskie). Kto chce sobie odświeżyć pamięć, polecam stronę www.marmurykieleckie.pl, gdzie znajdziecie zdjęcia i opisy marmurów i kamieniołomów kieleckich. Fotek nie wstawiam, bo się obrazi RODO i nadęte do niemożliwości prawo autorskie.
[autor wpisu] [80.50.123.*]: d 1 stycznia 2022 roku Iwaniska znów będą miastem
http://www.iwaniska.eu/aktualnosci/od-1-stycznia-2022-roku-iwaniska-znow-beda-miastem-w-dzienniku-ustaw-rzeczypospolitej-polskiej-ukazalo-sie-rozporzadzenie-rady-ministrow
[autor wpisu] [95.49.157.*]: Geopark Świętokrzyski uzyskał oficjalnie status Światowego Geoparku UNESCO (https://www.nowiny.com.pl/urzad/aktualnosci/geopark-swietokrzyski-w-swiatowej-sieci-geoparkow-unesco/)
AR [83.6.59.*]: Ceramika Iłżecka (https://www.youtube.com/watch?v=KxHxVmiGsiw) - etiuda szkolna Andrzeja Wajdy
AR [83.6.27.*]: od 1 stycznia 2020 r. pojawiło się nowe miasto w woj. świętokrzyskim. To Klimontów odzyskał prawa miejskie, które utracił w 1870 r. na mocy ukazu carskiego.
AR [83.6.27.*]: Do 2 lutego 2020 w Instytucie Fotografii Fort można obejrzeć wystawę zdjęć
"JUSTYNA MIELNIKIEWICZ. W UKRAINIE". Szczegóły:
https://instytutfotografiifort.org.pl/wystawy/justyna-mielnikiewicz-w-ukrainie
[autor wpisu] [83.28.118.*]: Protest przeciwko zmniejszeniu ŚPN - 30.06.2019 - Warszawa
https://www.facebook.com/events/2354880204784213/
Jan Gajewski [89.72.142.*]: Dzisiejsza audycja Pilichów w RDC http://www.rdc.pl/podcast/wielcy-polscy-podroznicy-ktorzy-odkrywali-swiat/
Marek Pruszyński [93.159.49.*]: Uprzejmie informuję, że przeniosłem miejsce zamieszkania i działalności gospodarczej w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Nowy adres 02-796 Warszawa. ul. Wąwozowa 4 m. 112, m_pruszynski@interia.pl, tel.+48 604 214 474
Ryszard Schoeneich [89.67.98.*]: Mój aktualny adres e-mail: r.schoeneich@upcpoczta.pl
KK [83.19.135.*]: BREAKING NEWS
Wczoraj na Radom spadła bomba atomowa niszcząc dosłownie wszystko.
Straty wyceniono na 23 złote i 19 groszy.
MAP [93.159.49.*]: Sąd nad jednym z najstarszych żołnierzy AK. Bo nie zachował dla siebie
91-letni Henryk Pawelec ps. \"Andrzej\" stanie dziś przed sądem koleżeńskim Światowego Związku Żołnierzy AK. Grozi mu wykluczenie z jego szeregów. Za to, że nazwał zbrodniarzem Mariana Sołtysiaka \"Barabasza\", swojego dowódcę z czasu wojny.
Uczynił to w czerwcu ubiegłego roku w rozmowie z dziennikarką \"Tygodnika Powszechnego\" Zuzanną Radzik. W artykule \"Bohater i Żydzi\" pisała ona o planach uczczenia \"Barabasza\", dowódcy oddziału AK \"Wybranieccy\", tablicą pamiątkową w Chmielniku. Pawelec, który był dowódcą zwiadu konnego w tym oddziale, tak to skomentował: \"To byłaby zbrodnia, bo to był zbrodniarz. Gdyby to ode mnie zależało, tobym się spalił ze wstydu\".
Dziennikarka, opierając się na opracowaniach historycznych, podaje fakty mordowania Żydów i ukrywających ich Polaków przez dowodzonych przez \"Barabasza\" partyzantów, Pawelec opowiedział jej m.in. o akcji w Chęcinach, w czasie której \"Barabasz\" miał ukraść biżuterię skazanego na śmierć konfidenta i tej samej nocy zanieść narzeczonej.
- O niektórych rzeczach wiedziałem już w czasie wojny, ale o niektórych dowiedziałem się dopiero po powrocie z emigracji w latach 90. \"Barabasz\" rozkazał rozstrzelać mężczyznę, twierdząc, że współpracuje z gestapo. Tymczasem zrobił to z zazdrości o kobietę. Takich przykładów jest więcej - twierdzi Pawelec.
Artykuł w \"Tygodniku\" wywołał oburzenie rodziny zmarłego w 1995 roku Sołtysiaka, a także wśród kombatantów. - On wszystko wiedział, bo był od początku w tym oddziale. Teraz ma za długi język i opowiada rzeczy, które powinien zachować dla siebie - uważa Henryk Ziółkowski, członek Światowego Związku Żołnierzy AK. Władze okręgu kieleckiego związku wystąpiły do sądu koleżeńskiego o wykluczenie Pawelca z jego szeregów. - Zapadła już uchwała o zawieszeniu go w prawach członka - informuje Ziółkowski. Według niego Pawelec zawinił. - Szkaluje dowódcę i Armię Krajową. Nie powinien tego robić w prasie - podkreśla Ziółkowski.
Sąd miał się odbyć już w ubiegłym roku, ale Pawelec się rozchorował. Dziś zamierza stawić się. Zapowiada, że nie odwoła swoich słów o \"Barabaszu\". - To, co powiedziałem, to prawda, a ja nie potrafię kłamać. Biorę za to, co powiedziałem, pełną odpowiedzialność - zapewnia. Nie ukrywa jednak, że ta sytuacja jest dla niego bolesna. - Przez postawienie mnie przed sądem koleżeńskim wyrządza się krzywdę wszystkim ludziom związanym z Polskim Państwem Podziemnym - uważa Pawelec.
Jednym z sędziów będzie Andrzej Jankowski, wieloletni dyrektor okręgowej komisji badania zbrodni przeciw narodowi polskiemu, były szef delegatury IPN w Kielcach, który jednak żołnierzem AK nie był. Nie ukrywa swojego negatywnego nastawienia do Pawelca. - Publicznie nazwał swojego dowódcę zbrodniarzem i nie przeprosił do tej pory - mówi o nim.
Broni sędziwego partyzanta Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. - Należy mu się szacunek, że ma odwagę mówić prawdę. Wszyscy, którzy tak nikczemnie go oskarżają, zasługują na potępienie - podkreśla.
Dla \"Gazety\"
Jadwiga Karolczak, autorka wspólnej z Henrykiem Pawelcem książki \"Życie - Śmierć - Życie\"
- Cała ta sytuacja jest całkowicie surrealistyczna. Koledzy z organizacji partyzanckiej sądzą 91-latka. To nie ma żadnego zaczepienia w rzeczywistości. Chociaż Pawalec użył słowa \"zbrodniarz\" w sposób niezręczny. Określił swojego dowódcę zbyt ostro. Czy \"Barabasz\" był zbrodniarzem? Patrząc na to w dzisiejszych kategoriach - na pewno. Wiele wyroków, które wydał, nosi znamiona przestępstwa. Ale musimy mieć na uwadze, że to wszystko działo się w realiach wojennych. Teraz jednak już żaden sąd tego nie rozstrzygnie, no może poza ostatecznym. Dopóki żyją ludzie, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach, nie będziemy potrafili spojrzeć na to z dystansem i bez emocji. A wykluczenie Pawelca z szeregu członków związku to zwykły idiotyzm.
Zobacz więcej na temat:
Henryk Pawelec sąd AK
AR [95.51.145.*]: Renowacja Parku Kadzielnia w Kielcach
(2011-04-01, Inżynier Budownictwa)
Lafarge, jako odpowiedzialny partner regionu, wspiera prace budowlane związane z zabezpieczeniem górniczym oraz oczyszczeniem połączonych jaskiń Odkrywców, Prochownia i Szczelina dla potrzeb podziemnej trasy turystycznej w rezerwacie Park Kadzielnia w Kielcach.
Wzgórze Kadzielnia wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Od XVIII wieku wydobywano tu surowiec do wypalania wapna i wydobycie stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska.
Po ponad 200 latach działalności górniczej teren objęto ochroną, utworzono rezerwat przyrody nieożywionej Park Kadzielnia. Obszar ten stał się niezwykle atrakcyjny pod względem naukowym, dydaktycznym, krajobrazowym i rekreacyjnym. W obrębie części wyrobiska w roku 1971 wybudowano amfiteatr, który został całkowicie zmodernizowany w 2010 r.
Kadzielnia jest jednym z najważniejszych stanowisk występowania zjawisk krasowych w Górach Świętokrzyskich. W rezerwacie i jego bezpośrednim otoczeniu udokumentowano łącznie 25 jaskiń. Inicjatywa połączenia jaskiń na ścianie wschodniej wyrobiska: Prochowni, Szczeliny i Jaskini Odkrywców pozwoliła na udostępnienie ich turystom. Stworzenie na Kadzielni podziemnej trasy turystycznej umożliwi zwiększenie atrakcyjności geoturystycznej tego miejsca jako obiektu na szlaku geologicznym wiodącym przez kieleckie rezerwaty przyrody nieożywionej.
Przy projekcie renowacji jaskiń Lafarge współpracuje z jednostką budżetową Geopark Kielce, utworzoną na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Kielcach. Geopark Kielce ma na celu stymulowanie wzrostu gospodarki poprzez właściwie wykorzystanie walorów przyrodniczych Kielc, a w szczególności rezerwatów geologicznych istniejących na terenie miasta.
Marek Pruszyński [93.159.49.*]: Wszystkim członkom i sympatykom SKPŚ życzę zdrowych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów zawodowych i spełnionych marzeń w Nowym Roku. Przepraszam, że nie będę na Wigilii ale znów będę w delegacji.
Pozdrawiam
Marek Pruszyński
AR [95.51.145.*]: Trwają prace archeologiczno-restauratorskie na terenie pałacu Krzyżtopór. Więcej na ten temat przeczytacie pod adresem:
http://www.nauka.gov.pl/nauka/sukcesy-uczonych/sukcesy-uczonych/artykul/trwaja-prace-archeologiczno-restauratorskie-na-terenie-palacu-krzyztopor/
MAP [62.29.174.*]: Wchodząc na oficjalną stronę PW ze zdumieniem odkryłem, że w oficjalnym wykazie kół naukowych PW znajduje się m.in. \"Studenckie Koło Naukowe Przewodników Świętokrzyskich\".
[autor wpisu] [83.19.135.*]: Festiwal Slajdów Podróżniczych!
Po raz dziewiąty odbędzie się kultowa impreza miłośników zdjęć z całego świata prezentowanych przez prawdziwych, żywych podróżników, czyli Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA.
Warszawa, Kino Luna, 5-6 XII 2009.
Zapraszamy na nasz pokaz!
Niedziela 6 XII o 13.30:
NAMIBIA - 9000 KM AFRYKAŃSKIEJ PRZYGODY!
Polecamy zakup biletów w przedsprzedaży!
K.Kobus
www.malypodroznik.pl www.travelphoto.pl
K.Kobus [83.19.135.*]: W dniach 16-17 października 2009 roku odbędzie się w Kielcach Szabaton.
Nasze miasto stanie się miejscem wspólnej modlitwy Chrześcijan i Żydów, dyskusji i wydarzeń artystycznych poświęconych tematyce żydowskiej.
W imieniu Prezydenta Miasta Kielce oraz Prezesa Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, głównych organizatorów Szabatonu,
zwracam się z prośbą o zamieszczenie informacji o kieleckim święcie na Państwa stronie internetowej, we wszelkich dostępnych dla Państwa mediach oraz powiadomienie wszystkich zainteresowanych spotkaniem w Kielcach.
Więcej szczegółów dotyczących kieleckiego Szabatonu można znaleźć na stronie: www.szabaton.kielce.eu
oraz w załącznikach.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Rogala
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach
[autor wpisu] [193.0.91.*]: Doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Niedźwiedzki, odnalazł fragmenty kości drapieżnego dinozaura w Sołtykowie w Górach Świętokrzyskich. To drugi przypadek natrafienia na kości dinozaurów na terenie Polski. Na świecie jest tylko kilkanaście stanowisk, gdzie zidentyfikowano kości z wczesnej jury, z której pochodzą osady w Sołtykowie.
MO [83.27.92.*]: Wesołego Jajka składa wszystkim Wasz Piernik
Grzesiek [83.31.230.*]: DUCH W NARODZIE NIE GINIE
Z prędkością dochodzącą do 240 kilometrów na godzinę młody motocyklista z Daleszyc w świętokrzyskim uciekał przed radiowozem. Został zatrzymany, gdy zderzył się z policyjnym samochodem.
W miejscowości Celiny policjanci zauważyli motocyklistę, który jechał bez tablicy rejestracyjnej. Gdy próbowali go zatrzymać, ten przyspieszył i zaczął uciekać. W terenie zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość prawie czterokrotnie. Ponadto na jednym z przejść dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa i zmusił pieszego do ucieczki.
Kilka kilometrów dalej motocyklista zatrzymał się, myśląc, że zgubił patrol. Tymczasem policjanci zajechali mu drogę. Motocyklista ruszył i chcąc ominąć radiowóz, zderzył się z samochodem i przewrócił.
Był trzeźwy, jak się okazało uciekał przed policją, bo nie miał prawa jazdy. (bart)
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9958281
[autor wpisu] [193.0.91.*]: Wiadomości z regionu:
\"Ruszy kolejka
W dniu 20 marca 2008 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach Burmistrz Iłży Andrzej Moskwa oraz Starosta Starachowicki Andrzej Matynia podpisali kolejne już porozumienie dotyczące rewitalizacji zabytkowej Kolejki Wąskotorowej. Wynikiem porozumienia będzie odbudowa dalszej części torowiska w kierunku nadleśnictwa Marcule (152 m torów)... Tabor(lokomotywa i wagonik),który będzie kursował w naszej gminie jest już odrestaurowany i czeka w parowozowni w Starachowicach. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pierwszy kurs nowej kolejki na trasie Iłża – Nadleśnictwo Marcule Arboretum planowany jest na pierwszy dzień maja tego roku. Władze samorządowe robią wszystko aby kolejka mogła kursować podczas XI Turnieju Rycerskiego na Zamku w Iłży, co będzie dodatkową atrakcją dla przybyłych gości i mieszkańców gminy. Kolejnym etapem rewitalizacji będzie odbudowanie odcinka od Marcul do Lipia długości ok. 5 km...\"
[autor wpisu] [193.0.91.*]: ,,Najcudniejsza z nocy zimowych... Z twarzą przy szybie - przyglądam się temu majestatowi milczenia, nieskończonej ciszy i nieskończonej nieruchomości wszystkiego.\"
S. Żeromski ,,Dzienniki\"
Zanim nadejdzie ta właściwa, najcudniejsza z nocy zimowych Wszystkim Świętokrzyskim Przewodnikom przesyłam cieplutkie życzenia z krainy Żeromskiego.
Magda Helis
Anna Romańczak [193.0.91.*]: Oto co dzieje się w Krzemionkach - złodzieje niszczą rezerwat szukając krzemienia
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4562960.html
Anna Romańczak [193.0.91.*]: Budynki klasztorne na Św. Krzyżu wracają do zakonników
W dniu 5 stycznia 2007 r. został podpisany list intencyjny w sprawie przywrócenia historycznej integralności Klasztoru na Świętym Krzyżu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod adresami:
http://www.swietykrzyz.pl/index1.php?go=aktualnosci&id=49
http://www.mos.gov.pl/2aktualnosci/informacje_rp/materialy/05.01.2007/list_intencyjny.pdf
Marek Żaliński [213.169.107.*]: Pokrótce sprawy własnościowe Łysej Góry:
Do 1819 klasztor benedyktyński zlikwidowany przez Piusa VII. Nieruchomość ówczesny prymas oddał skarbowi Królestwa za inne dobra ziemskie i uposażenie zakonników. Potem więzienie, od 1936 oblaci we wschodnim skrzydle, po 1945 i odbudowaniu pół na pół oblaci z Muzeum. W 2002 tzw. Komisja Majątkowa odrzuciła roszczenia oblatów do całości. Ostatnio uniemożliwiono Parkowi otworzenie restauracji, wyrzucono poprzedniego dyrektora, zatrudniono nowego posłuszniejszego chyba, bo wstrzymano zaawansowane prace remontowe (już wydane koło 3 mln), stracono 3 mln dotacji krajowo-unijnej i ostatecznie obiecano oddać zabudowania warte jakieś 13 mln w zamian za „inną nieruchomość wskazaną przez biskupa sandomierskiego, najlepiej na terenie sołectwa Huta Szklana”. Trafem KK nie ma na tym terenie żadnych posiadłości. Kto więc i za co wybuduje Parkowi muzeum, które jest działalnością statutową dla Parku? Może statutowe muzeum przenieść do Krakowa? Podobno na razie zbiory muzealne mają wylądować w piwnicach Jodłowego Dworu, ale to może być plotka. To tyle w sprawie „integralności”.
Marek Żaliński [83.18.202.*]: Nie plotkujecie zbyt intensywnie, drogie Koleżanki i Koledzy. Ja tylko przypomnę, że z oczekuję zdjęć, szczególnie archiwalnych, ale też z wszelkich ciekawych imprez, w jakich bierzecie/braliście udział.
K.Kobus [83.19.135.*]: Kolejna impreza z przedstawicielami Koła. Widziani byli: Krzysztof K., Przemysław P., Grzegorz O. - jak forsowali w Brochowie Bzurę i walczyli ze szwabami. Walczyli to moze za duze slowo ale \"ferfluchte banditen\" odgrodzili sie kordonem od pospolitego ruszenia i trudno bylo ich macnac. Mialem najblizej ale i tak tele mi braklo.... a tak poza tym to okazalo sie, ze Niemcy to przebrani Czesi wiec glupio tak jakiemus noge podstawic....
Reasumujac: rekonstrukcja \"Bitwy nad Bzurą\" była fajna tylko nasi znowu przegrali....(kto ten scenariusz zatwierdził?!) ;-)
Ci co byli na poprzednich rekonstrukcjach mogli zobaczyc nowe epizody: walka ze swołoczą sowiecką oraz po raz pierwszy nad polem bitwy pojawiło się lotnictwo. Najpierw były to samoloty aeroklubu w tym jeden ultralekki co to ostatnio lubią spadać, ale zostały przegonione przez \"prawdziwe\" i już niebo należało do polskiego i niemieckiego lotnictwa....
Foty pewnie znajdziecie na www.travelphoto.pl w dziale reportaże ale chwila minie bo przecież festyn w Biskupinie.....
O czym to przypominam i z racji cudnej pogody moze warto zaplanowac wyjazd na Wielkopolske...
Pa
KK
K.Kobus [83.19.135.*]: Mocna grupa z Koła była na DOŻYNKACH 2006 w Ciechanowcu. Impreza fajna bo bez męczącego zadęcia politycznego (nie no trochę było....). Można było zobaczyć wspaniałe wieńce dożynkowe, piękne stroje ludowe, zwiedzić skansen (nawet kuźnia działała!), posłuchać muzyki. Oczywiście na licznych stoiskach były regionalne wyroby od pysznego pieczywa przez wyroby wędliniarskie po miody. Nawet można było zjeść na obiad zapiekane kartacze jak w Jeleniewie bo był bufet z tamtejszej restauracji. Po drodze byliśmy w Broku, Zuzeli i wracając w Drohiczynie i nad Liwcem w Liwiu....
Polecamy za rok....
K.Kobus
Marek Żaliński [213.169.107.*]: Możecie wpisywać tutaj, co tylko sobie chcecie (prawie). Powstrzymanie się od niecenzuralnych określeń wskazane. Pomyślnego plotkowania.