Studenckie Koło Przewodników Świętokrzyskich Mapa Serwisu
Mapa WWW

Aktualności

Opisy Imprez
Monografie

Linki - PL
Linki - Zagr.

Cepeliada

Kalendarz

Dojazd

Poczta


Strona domowa ARTSOFT'u ! WĘZEŁ POCZTOWY SKPŚ

Strona pod redakcją:


(c) Krzysztofa Kobusa

Jesteś naszym: gościem.

Optymalizacja: 800*600, max. kolorów




KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY

Jesteśmy Kołem Przewodnickim skupiającym Przewodników Świętokrzyskich wywodzących się ze środowiska akademickiego Warszawy - głównie z Politechniki.  Wszyscy przewodnicy posiadają uprawnienia państwowe zdobyte w “paszczy lwa” tj. przed kielecką Komisją Przewodnicką. Łączy nas dobrze pojęta turystyka kwalifikowana uprawiana praktycznie na całym świecie. Oprócz przewodników Koło skupia również grupę sympatyków, którzy chcą jeździć z nami na imprezy ale nie chcą zdobywać uprawnień przewodnickich. Aby zostać sympatykiem Koła wystarczy być sympatyczną, na luzie osobą i jeździć z nami na imprezy.
W odróżnieniu od innych organizacji turystycznych (?) nie skupiamy mniejszości narodowych, nie zajmujemy się polityką, nie jesteśmy zamkniętą grupą wzajemnej adoracji. Staramy się pełnić rolę czegoś w rodzaju Explorers Club, ale pamiętając, że jesteśmy ambasadorami Regionu Świętokrzyskiego w Warszawie. W zakresie działalności naszego Koła każdy znajdzie coś dla siebie poczynając od typowej “wyrypy” przez spływy kajakowe, trekingi do wycieczek autokarowych. Ostatnio naszym zainteresowaniem cieszy się Afryka, spływy kajakowe po krajach byłego ZSRR, Islandia, oczywiscie cała Polska, a ja bardzo lubię robić imprezy w górach Słowacji. Pomysł utworzenia Koła powstał w roku 1964. Koło miało być silnym klubem turystycznym kształcącym kadrę dla potrzeb klubów wydziałowych i nie odrywając później przewodników od pracy na rzecz klubów tak, jak to robiło SKPB. Wybór regionu był prosty: skoro Koło miało kształcić wysokokwalifikowaną kadrę to musiało działać w regionie takim, który by pozwalał na coś więcej niż tylko bieganie po górkach i oglądanie cerkiewek. Wybór padł na Region Świętokrzyski, w którym utworzyła się pustka po wycofaniu się z niego turystyki łódzkiej.
Po okresie przygotowań (za komuny nie szło tak szybko) i ukończonym pierwszym kursie przewodnickim pierwsze zebranie Koła odbyło się 9 stycznia 1969 roku (już przeszło 30 lat !!!). Pierwszym Prezesem i Ojcem Założycielem {“Oby żył wiecznie !!!”} został Przemysław Pilich - zresztą głównie dzięki jego inicjatywie Koło powstało.



NASZA SIEDZIBA

Z powodu kłopotów lokalowych PW spotykamy się w kameralnej sali wykładowej w Gmachu Starej Chemii - pok. 29
Spotkania Kołowe ze slajdami, zdjęciami i opowieściami z turystycznych szlaków w CZWARTKI od 18.00


początek strony


REGION ŚWIĘTOKRZYSKI

Dlaczego Region Świętokrzyski ?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa i trudna jednocześnie.

Najprościej rzecz ujmując to chociażby dlatego, że region ten daje praktycznie nieograniczone możliwości poznawcze dla ludzi z bardzo szerokimi zainteresowaniami.


W naszym regionie każdy znajdzie to co lubi. Jeżeli kochacie góry takie jak Beskid Niski to mamy wiele miejsc niczym się od Beskidu nie różniących. Co prawda nie mamy cerkiewek, ale jak ktoś lubi budownictwo drewniane to proszę bardzo: Chomętów, Mnichów, Bodzentyn, skansen w Tokarni, itd...


Jeżeli znudzi się Wam wędrówka po górach i lasach i chcecie zabytków najwyższej klasy to czekają na Was wszelkie zabytki jakie można sobie wymarzyć od ruin zamków przez wspaniałe kościoły do pałaców i dworków - w tym wiele zabytków klasy zerowej.


Mamy w regionie również zabytki unikalne, jedyne w kraju: pozostałości po starożytnym hutnictwie (z Muzeum w Nowej Słupi) oraz Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym.


Nasz Region to raj dla miłośników geologii oraz bardzo ciekawe miejsce dla miłośników przyrody. To tu można oglądać pomnikowe drzewa w Puszczy Świętokrzyskiej, endemiczną przyrodę stepów gipsowych Ponidzia, gołoborza i zwiedzać jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce - jaskinię “Raj”.


Na szlakach turystycznych naszego Regionu możesz wykąpać się w kilku zalewach z czystą (!) wodą, i powspinać na skałkach wapiennych lub piaskowcach.


Ale, aby nasz Region poznać i polubić najlepiej wybrać się tam z nami.

Zapraszamy.








Fot.Krzysztof Kobus (C)


początek strony


Śmiejemy się sami z siebie, czyli co o Regionie można dowiedzieć się od kursantów...

  • Proszę powiedzieć coś o Beldonku... - Beldonek był PIESKIEM DYGASIŃSKIEGO
  • Początki Św. Katarzyny giną w mrokach dziejów. Najpierw była tu PAGODA SŁOWIAŃSKA
  • Co to jest pilaster ? - To MIEJSCE DO KTÓREGO SIĘ WLEWA WODĘ ŚWIĘCONĄ
  • Wąwóz Dule słynie z WAPIENI WULKANICZNYCH
  • Co było napisane od wewnątrz na bramie wiezienia na Św. Krzyżu ? - I KRUSZCOM POLSKIM ZAJAŚNIAŁO SŁOŃCE (red. - a było “Idź z Bogiem i nie wracaj...”)
  • Znajdujemy się na górze ZALEWAJCE (zamiast na Zelejowej)
  • Czy Staszic miał żonę ? - Chyba nie, ale sprawdzę...
  • Tekst do kierowcy autokaru na egzaminie - Panie kierowco ! PROSZĘ JECHAĆ SZYBCIEJ bo nie mam o czym mówić... (red. - autokar mknął ponad 80 km/h)
  • Na obrazie widzimy ukrzyżowanego Chrystusa w otoczeniu dwóch INNYCH łotrów
  • Znajdujemy się w Kaplicy Oleśnickich na Św. Krzyżu - stwierdziła kursantka na egzaminie wewnętrznym będąc w ZAKRYSTII. - No dobrze, a gdzie jest kopuła z freskami ? - ZAMUROWALI; - W porządku, a gdzie jest nagrobek Oleśnickich - TAM ! - wskazała kursantka LAWATERZ. Jak się łatwo domyślać było to ponad cierpliwość komisji kołowej i kursantka musiała zrezygnować z prób zdawania dalszych egzaminów.
  • Anegdota z przejścia przewodnickiego: Kursantka na widok busoli wykrzyknęła radośnie...
    O ! Światłomierz z lusterkiem!

Często musieliśmy wysłuchiwać bredni przewodników (pseudo) z innych regionów, prowadzących grupy w naszym regionie

  • Kielecka SJESTA po południu pływała łódkami po stawie.
  • Gołoborza zrobił lodowiec, to jest taka MORENA CZOŁOWA, KTÓRA NIE PRZEDARŁA SIĘ NA DRUGĄ STRONĘ. (red. - ratunku !!!)
  • Igła magnetyczna wskazywała Staszicowi to, CO MU BYŁO POTRZEBNE !
  • Ostatnia cholera była w Kielcach w 1764r.
  • Ta miłość nie była skonsumowana, nawet platonicznie, bo zabroniono jej rozmawiać ze sztubakami. (dot. “Syzyfowych Prac”)
  • Zasługi Staszica dla Polski to nieprzeciętna umysłowość.
  • Radostowa jest to góra STOŁOWA Żeromskiego (red. - zamiast DOMOWA)
  • Pomnik JEST OTWARTY na 60 rocznicę (red. - o St. Staszicu w CK)

Hasełka reklamowe ;-))

  • Dziewczyno !
    Jeśli jeszcze nie masz dziecka...
    Jedź - gdzie Niecka Połaniecka !.
  • Zwiedzaj gołoborze !
    Bo jak nie, to będzie gorzej!
  • Czyś jest "Szary", czys jest bury,
    Czyś wesoły, czy "Ponury",
    W Świętokrzyskie ruszaj Góry
    By postrzelać se z dwurury.
  • Nie matura lecz chęć dzika
    Zrobi z ciebie przewodnika


początek strony


ODWIEDŹ STRONĘ DOMOWĄ FIRMY "ARTSOFT" Systemy Komputerowe !


Strona domowa ARTSOFT'u !