wpisz/usuń wpis

MO [2019.07.31]
Tematyka spotkań czwartkowych II/2019

3 X
10 X
17 X
24 X - wycieczka szkoleniowa Małopolska południowo-wschodnia
MO [2019.07.23]
SKPŚ
Spływ kajakowy z dziadkowie/babcie z wnukami.
OBRA 24-28.08.2019

START – sobota 24.08.2019 wczesne popołudnie
km 121 – jaz w Małej Wsi k Kopanicy. Zaczynamy za jazem.
km 120 – kanał wpływa na tzw. rozlewiska, które są częścią j.Kopanickiego. Pod koniec lata bujna roślinność stanowi poważne utrudnienie w przepłynięciu tego odcinka. Należy szukać tzw. „drogi wodnej” wytyczonej przez słaby nurt. Ten obszar jest prawdziwym rajem dla licznego ptactwa wodnego i wędkarzy.
km 118 – wpływamy na j. Wielkowiejskie by za chwilę przesmykiem wpłynąć na j. Chobienickie. Warto na chwilę odpoczynku zatrzymać się na wyspie dopływając od strony wschodniej.
km 112 – na końcu j. Grójeckiego po prawej dobre miejsce na biwak (pole biwakowe).
BIWAK
- niedziela, 25.08.2019
Niecały kilometr dalej wieś Grójec Wielki do której dopływamy kanałem. W sklepie nad rzeką możliwość uzupełnienia prowiantu a za mostem dobre miejsce na przystanek (pomost, miejsce na ognisko).
km 110 – ostatni most drogowy przed Zbąszyniem w miejscowości Nowa Wieś Zbąska ( w przystani wodnej po prawej przed mostem dobre miejsce na biwak). Wpływamy w zatokę przed j. Błędno (Zbąszyńskim). Do przepłynięcia w kierunku Zbąszynia warto wybrać moment, kiedy jest słaby wiatr. Jest to jezioro duże (780 ha) i do tego płytkie (śr. gł. 3,5 m) co powoduje, że nawet przy średnim wietrze powstają duże fale. Sposobem na pokonanie jeziora jest płynięcie blisko prawego brzegu na bocznej fali (ryzyko wywrócenia kajaka przy brzegu) lub płynąć lewym brzegiem w kierunku Nądni i następnie na fali w kierunku Zbąszynia)
km 105 – wypływ Obry oznakowany. Po 300 m jaz przy gospodarstwie rybackim. Przenosimy prawą stroną ok. 30m. Rzeka płynie szerokim korytem, brzegi niegościnne a woda we wszystkich odcieniach zieleni (im cieplej tym kolory intensywniejsze)
km 102 – za mostem drogowym w Zbąszyniu po lewej niezwykły pomnik Papieża bł. Jana Pawła II. Warto się zatrzymać i zrobić pamiątkową fotkę. Warto też zrobić krótki spacer do centrum miasta, gdzie można zrelaksować się przy kawie i lodach podziwiając piękną architekturę historycznej części miasta.
km 101 – na odcinku do Strzyżewa dwa mosty pod którymi niewidoczne przeszkody. Spływamy ostrożnie lub przeciągamy kajak. Obra płynie leniwym nurtem szeroką doliną przy niedostępnych brzegach porośniętych trzciną. Po prawej piękna panorama tzw. Góry Strzyżewskiej, która w czasach przedchrześcijańskich była miejscem kultu religijnego dawnych Słowian.
Km 92 – jezioro Lutol z piękną linią brzegową i 2 wyspami to dawniej ulubione miejsce biwakowania kajakarzy. Obecnie to tylko miejsce do odpoczynku na szlaku. W pobliskim źródełku (Prądówka) można uzupełnić wodę do przygotowanie gorących napojów.
Na odcinku do j. Młyńskiego za mostem autostrady A 2 możemy napotkać zwalone pnie drzew w korycie, które przy odrobinie umiejętności można przepłynąć.
km 84 – wpływając na j. Młyńskie z daleka widzimy wieżę kościoła parafialnego w Trzcielu. Jezioro jest silnie wypłycone i porośnięte roślinnością wodną (grążel żółty, grzybień biały). Płyniemy środkiem relaksując się widokiem panoramy Trzciela.
km 86,5 – za mostem drogowym w Trzcielu przystań kajakowa – dobre miejsce na odpoczynek i biwak.
BIWAK
- poniedziałek, 26.08.2019

Płynąc dalej mijamy kolejny most drogowy na drodze krajowej nr 92 (dawna 2) za którym zaczyna się niezwykły odcinek Obry. Po prawej stawy hodowlane, po lewej rozległe łąki a nad brzegiem stare wierzby „wchodzące” korzeniami i gałęziami do wody tworzące bajkowy krajobraz. Miejscami naturalne przeszkody z powalonych drzew. Da się to przepłynąć ale z rozwagą. Po wpłynięciu na j. Wielkie czeka nas prawdziwa uczta przyrodnicza. Jezioro to stanowi rezerwat przyrody i należy płynąć po wyznaczonych bojach. Warto mieć lornetkę aby zobaczyć na wyspie kolonię kormoranów. Przy niższym stanie wody niemal całe jezioro pokryte jest kobiercem zielonych liści i białych kwiatostanów grzybienia białego.
km 80 – w Rybojadach pozostawiamy za sobą ostatnie naturalne jezioro na szlaku Obry. Za mostem na drodze Trzciel – Pszczew rzeka otoczona lasami sosnowymi i licznymi dębami wije się wąską doliną o wysokich brzegach aż do Policka. Do pokonania jaz, który przy wyższym stanie wody jest otwarty. W innej sytuacji kajaki trzeba przenieść z lewej strony.
km 65 – leśniczówka w Rańsku do doskonałe miejsce na biwak z gwarancją gościnności gospodarzy.
BIWAK
- wtorek, 27.08.2019
km 63,7 – dopływając do Policka, można zatrzymać się za nowym, ciekawym architektonicznie, mostem drogowym. Zmienia się krajobraz. Okolice Policka w kierunku Pszczewa to obszar silnie pagórkowaty, nazywany obszarem kemowym. Część tych pagórków jest zalesiona ale kajakarzom wzdłuż rzeki aż do Żółwina towarzyszą kolorowe pola uprawne. Nurt przyśpiesza i rzeka zaczyna meandrować. Na tym odcinku napotykamy na aktywność bobrów ze znanymi skutkami.
km 60,1 – przy drodze Żółwin – Kuligowo most nad strugą odprowadzającą wody z j.Żółwin. Nad tym jeziorem obfitującym w ryby warto zatrzymać się na odpoczynek.
km 58 – dawna wieś Obrzyce, która obecnie jest dzielnicą Międzyrzecza. Dobre miejsce na biwak z dostępem do infrastruktury sanitarnej a także możliwość noclegu w domkach campingowych. Na odcinku do stacji kolejowej rzeka meandruje. Punktem orientacyjnym jest kolejowa wieża ciśnień, płynąc przez godzinę oglądamy ją z każdej „strony świata”.
km 51,1 – w Międzyrzeczu za mostem drogowym, przy ujściu Paklicy do Obry miejsce na postój. Warto zwiedzić pobliski zamek z XIV w. oraz funkcjonujące przy nim muzeum
km 45 – od m. Św. Wojciech zaczyna się jeden z najtrudniejszych odcinków szlaku przed mostem betonowym za wsią, dobre miejsce na biwak).
BIWAK – oddajemy kajaki, ściągamy samochody
- środa, 28.08.2019
POWRÓT DO W-WY
tekst wg. P. Jerzego Jaszczaka

DOJAZD
Z W-wy autostradą A2 do zjazdu Nowy Tomyśl, dalej na Zbąszyń, Babimost, Przeszkoda i w lewo na Kopanicę i Nową Wieś.
Wyładowujemy wszystko przy jazie, ok. g. 12.oo samochody z kierowcami jadą do Kargowej, ul . Dolna 31, przystań KARGUS, p. Jerzy Jaszczak, tel. 607 649 245. Kierowcy wracają z kajakami na START.
POWRÓT
We wtorek, po dopłynięciu do biwaku, oddajemy kajaki a kierowcy jadą do Kargowej po samochody. Powrót trasą jak wyżej.
Koszty
Kajak 2-osobowy 4 x 30,- = 120,- plus transport.
Rozliczenie po spływie.
MO [2019.07.22]
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o tragicznej śmierci naszych Rodzicówśp. Marianny i Ryszarda BolińskichZmarli zostaną pochowani w Warszawie na Cmentarzu Komunalnym Północnym (Wólka Węglowa) przy ul. Wóycickiego 14.

Msza święta żałobna odbędzie się w piątek o 26.07.2019 r. o godz.12:00 w Domu Przedpogrzebowym Sala A, po której nastąpi wyprowadzenie Zmarłych na cmentarz miejscowy do kwatery W XIX 1.Przed mszą świętą, od godz 11:15 – 11:45, będzie można pożegnać się ze zmarłymi w Sali Pożegnań (wejście obok Sali A).O czym zawiadamiają pogrążone w smutku Dzieci wraz z Rodziną
MO [2019.06.24]
Kalendarz imprez SKPŚ w 2019 roku.

- 22-24 marca , Zjazd Kół Przewodnickich w Starachowicach

- 29-31 marca, L-lecie SKPŚ, Wierna/Bocheniec

- 11 kwietnia, Jajko Wielkanocne

- 22 kwietnia, Lany Poniedziałek na kajakach, Jeziorka z Wilanówką
- 1-5 maja, Beskid Niski, Kanał Augustowski i Niemen, Podlasie (gdzie kto może )

- 10-12 maja, LXIII Rajd Świętokrzyski, baza na Wykusie

- 19 - 23 czerwca, spływ na Boże Ciało, Drwęca

- 6 - 16 lipca, letni spływ kajakowy, rzeka Święta/Litwa

- 19-21 lipca, Jodełka ?

- 23 - 28 sierpnia, spływ kajakowy z wnukami, rzeka Obra

- 31 sierpnia/1 września, śpiewanki u Bolka, Prace Duże

- 24-27 października, wycieczka szkoleniowa, Małopolska cd.

- 12 grudnia, opłatek
[autor wpisu] [2019.05.13]
MO [2019.04.29]
Kalendarz imprez SKPŚ w 2019 roku.

- 22-24 marca , Zjazd Kół Przewodnickich w Starachowicach

- 29-31 marca, L-lecie SKPŚ, Wierna/Bocheniec

- 11 kwietnia, Jajko Wielkanocne

- 22 kwietnia, Lany Poniedziałek na kajakach, Jeziorka z Wilanówką
- 1-5 maja, Beskid Niski, Kanał Augustowski i Niemen, Podlasie (gdzie kto może )

- 10-12 maja, LXIII Rajd Świętokrzyski, baza na Wykusie

- 19 - 23 czerwca, spływ na Boże Ciało, Drwęca

- 6 - 16 lipca, letni spływ kajakowy, rzeka Święta/Litwa

- 19-21 lipca, Jodełka ?

- 23 - 26 sierpnia, spływ kajakowy z wnukami, rzeka Obra

- 31 sierpnia/1 września, śpiewanki u Bolka, Prace Duże

- 24-27 października, wycieczka szkoleniowa, Małopolska cd.

- 12 grudnia, opłatek
MO + Pixi [2019.05.06]
Wraz z grupka znajomych założyłam internetowe forum turystyczne na archiwum poprzedniego forum, które już się trochę przeżyło i zatkało. Jestem jego właścicielem i administratorem, dla użytkowników jest ono bezpłatne.
Forum jest przystosowane do aktualnej sytuacji w światku turystycznym, zdominowanym przez googla co do podstawowych informacji.

Jego adres : http://forumbis.voyageforum.pl

Bardzo proszę o rozpowszechnianie, reklamę, popularyzację, gdzie i jak tylko się da.

Zapraszam wszystkich do uczestnictwa.

Pozdrawiam
Pixi
MO [2019.04.29]

Tematyka spotkań czwartkowych SKPŚ
2019/I półrocze
10.01 – Grzegorz Micuła, Islandia i Grenlandia
17.01 - Andrzej Maracewicz, Sułtanat Omanu
24.01 - g. 15.oo, Msza Św. za duszę Maryli Mirowskiej
31.01 - Piotr Godlewski, Tatry
07.02 - Andrzej Chrobak, Migawki z Zakarpacia; nie tylko o
Hucułach
14.02 - Stanisław Kryciński, Pogórze Przemyskie, tajemnice
doliny Wiaru
21.02 - Ryszard Boliński, Irak za czasów Saddama Husajna
28.02 - Anna Iwasińska, Abisynia
07.03 - Jaga i Krzysztof Kubiakowie, Cypr
14.03 - Waldemar Mierzwa, O Puszczy Piskiej i jej dawnych i
dzisiejszych mieszkańcach
21.03 - Janusz Skórzewski, Lublin - a zwłaszcza odzyskane
bizantyńskie polichromie (pocz. XV w. ufundowane
przez Jagiełłę), w gotyckiej kaplicy św. Trójcy na
Zamku Lubelskim
28.03 - Janusz Czarniecki, Szwajcaria
04.04 - Lucyna Borczuch, Orawa
11.04 - Jajko Wielkanocne
25.04 - Michał Olczak, Białoruś, śladami mojej rodziny
02.05 - jesteśmy w Beskidzie Niskim (kto może)
09.05 - Piotr Janowski, Marsze (biegi) na orientację
16.05 - Walne Zebranie
23.05 – Dariusz Roszczyk, Kuba
30.05 - Stanisław Kryciński, Na tropach szlachty pińskiej
06.06 - Marek Mazur, Rio Maranon
13.06 - Spotkanie przed spływem na Litwie
20.06 - Boże Ciało, spływ na Drwęcy
KONIEC SPOTKAŃ. NASTĘPNE 3-go PAŹDZIERNIKA
MO [2019.04.29]
Moi Drodzy Przewodnicy, przesyłam adres własnej strony internetowej z fotografiami z 50-lecia

http://pixiland.info/peron04.htm

Zauważcie , że można z niej przejść na moją witrynę : Pixiland (http://pixiland.info/pl.index.htm)

Pozdrawiam
Pixi


MO [2019.04.11]
KOMUNIKAT 1
Spływ kajakowy SKPŚ Litwa 2019 - rzeka Święta/Sventoji

Termin: 6-16 lipca 2019, w tym 5-6 lipca – dojazd, ok. 600 km, 16-17 lipca – powrót, ok. 530 km.

Drodzy Przewodnicy, Koleżanki, Koledzy, Sympatycy,
zapraszamy na kolejny kresowy spływ kajakowy, organizowany przez nasze Koło.
Tym razem zamierzamy płynąć rzeką Świętą na płn./wsch. Litwie. Święta to prawy dopływ Willi (Neris), najdłuższa rzeka zlokalizowana w całości na terytorium Litwy - 246 km. Przez wodniaków uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek tego kraju, niezbyt trudną, oferującą wspaniałe miejsca do kąpieli, biwaków, wycieczek krajoznawczych w malowniczej okolicy. Otoczona barwnymi lasami, wije się wśród jezior i pagórków Auksztoty Litewskiej, kierując się z północnego wschodu na południowy zachód. Zanim wpłyniemy na nią, planujemy w pierwszych dniach spływu spenetrować kilka ślicznych jezior Pojezierza Auksztockiego. Na trasie zwiedzać będziemy interesujące miejsca z polskimi pamiątkami (Warto w związku z tym przeczytać świetną powieść Józefa Weyssenhoffa „Soból i panna”). Planujemy start z jez. Zalve k. wsi Bradesiu, a kończymy, prawdopodobnie, na zalewie koło miasteczka Kavarskas (lub nieco wcześniej).
Jak poprzednio, mamy zarezerwowane kajaki z firmy Bajdarka dawniej Kaylon (2-osobowe, polietylenowe, marki Prijon). Prosimy o zgłoszenia chęci udziału w spływie do dnia 30 kwietnia br. pocztą elektroniczną, telefonicznie lub na czwartkowych zebraniach SKPŚ. Ilość miejsc limitowana liczbą kajaków.
W następnym komunikacie – dalsze istotne wiadomości.
Serdecznie Was pozdrawiamy.
Michał Olczak i Krzysztof Bujnowski
MO [2019.02.06]
Informacja za pismem "Wokół Wykusu"

Dziennik Stanisława Wolffa "Staszka"
Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” (15 czerwca – 11 października 1943 r.), wstęp i opracowanie Marek Jedynak, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Kielce 2019 [w druku]

Dziennik „Staszka” to autentyczny zapis wydarzeń z okresu kilku miesięcy (od czerwca do października 1943 r.) służby młodego człowieka w szeregach Armii Krajowej, w owianych sławą Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”.

Dwa zeszyty zapisków odnalezione zostały przez Niemców w plecaku Autora, poległego 14 października 1943 r. Przetłumaczone na język niemiecki, przetrwały II wojnę światową. Odnalezione po latach i ponownie przetłumaczone na język polski, w niezwykły i dotychczas nieznany sposób ukazują szlak bojowy oddziałów Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.

Diariusz ten jest szczególnym typem źródła pamiętnikarskiego, zaliczanego do niezwykle cennej wojennej literatury autobiograficznej. Cechuje je określona strategia spisywania własnych przeżyć i przedstawiania zewnętrznego świata, wobec którego sytuował się autor narracji. Dziennik „Staszka” uznać można w konsekwencji za interesujący rodzaj świadectwa stanu emocji i przeżyć bohatera w warunkach wojennej traumy.


________________________________

Na temat Stanisława Wolffa "Staszka" więcej znajdziesz tutaj:
Stanisław Wolff - partyzancki kronikarz
Europejska Noc Muzeów w warszawskim IPN
100. rocznica urodzin Stanisława Wolffa "Staszka"
Dziennik "Staszka" - fragment 1
Śladami Stanisława Wolffa
Tomasz Trepka, Okupacja na Kielecczyźnie oczami partyzanta. Odnaleziono unikatowy dziennik, "Echo Dnia"